شنبه 11 دی 1395 15:12
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم
عنوان : عبور از آخرین خاکریز(خاطرات اسیر عراقی دکتر احمد عبدالرحمن)
نویسنده : دکتر احمد عبدالرحمن
سال نشر : 1392
موضوع :ادبیات- تاریخی
ناشر : سوره مهر
محل نشر : تهران
قیمت : 79000 ریال

«عبور از آخرین خاکریز»عنوان کتابی است از اسیر عراقی دکتر احمد عبدالرحمن که در آخرین ساعات آزادی خرمشهر خود و دوست مجروحش را تسلیم رزمندگان ایرانی می‌کند.این کتاب به تازگی توسط انتشارات سوره مهر به چاپ ششم رسیده است.
به گزارش پایگاه خبری سوره مهر٬ کتاب«عبور از آخرین خاکریز» که توسط محمد حسین زوارکعبه به ترجمه درآمده است٬در پانزده فصل مجزا به رشته تحریر درآمده است.
طبل‌های جنگ به صدا درمی‌آید٬سپتامبر سیاهی دیگر٬سقوط در جهنم٬به سمت خرمشهر و آبادان٬نزدیکی به خط آتش٬سال ۱۹۸۲سال تحولات عظیم٬دنکرک عراق و...از جمله فصول تشکیل دهنده کتاب به شمار می‌آیند.
دکتر احمد عبدالرحمن که در اکتبر ۱۹۷۹وارد ارتش عراق شده بود سرانجام پس از اعزام از سوی لشگر عراق به خرمشهر٬در لحظات آغازین فتح خرمشهر توسط نیروهای ایرانی به اسارت در می‌آید.
احمد عبدالرحمن که در ماه می 1982 به عنوان پزشک به اسارت نیروهای ایرانی در می آید طی سالهای حضور خود در جبهه های جنگ به ذکر نکات و وقایعی از جنگ 8 ساله می پردازد که در نوع خود( بخصوص از این نظر که راوی عراقی است) برای خواننده تازگی دارد.
در قمستی از کتاب اینچنین آمده است:
تنها هفت کیلومتر از وقوع حوادث تکان دهنده در کشوری که تا آن روز برایم معمای عجیبی به شمار می‌رفت٬فاصله داشتم.طی پیمودن مسافت ۱۷۰کیلومتری بغداد تا خانقین که با ماشین دو ساعت به طول انجامید٬چیزهای زیادی به ذهنم خطور کرد.اتفاقاتی که آن روز در ایران رخ می‌داد چندان برایم روشن نبود....

عبور از آخرین خاکریز(خاطرات اسیر عراقی دکتر احمد عبدالرحمن)
بازدید 2576 بار
تمام حقوق این اثر برای شرکت مهندسی ارتباطات پیام مشرق و نرم افزار کتابخانه 2.0 .ثنا محفوظ می باشد